Plná moc
Máte zaměstnaneckou kartu, podepisujete pracovní smlouvu a zaměstnavatel po Vás chce podepsat i plnou moc?
!POZOR!
Zaměstnanecká karta je druh povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání.
ZAMĚSTNANECKOU KARTU SI MŮŽETE PRODLOUŽIT. ŽÁDOST O PRODLOUŽENÍ ZAMĚSTNANECKÉ KARTY MŮŽETE PODAT SAMI, NEMUSÍ VÁS NIKDO ZASTUPOVAT! Při podání žádosti o prodloužení zaměstnanecké karty hradíte OAMP MVČR správní poplatek v kolkových známkách ve výši 2 500 Kč. Žádný další poplatek nikomu jinému za prodloužení hradit nemusíte.
POKUD VÁM ZAMĚSTNAVATEL (či kdokoliv jiný) NABÍDNE K PODPISU PLNOU MOC s tím, že za Vás bude řešit pobytové záležitosti, NEMUSÍTE TENTO DOKUMENT PODEPISOVAT. NEPODEPISUJTE NIC, ČEMU NEROZUMÍTE, NENECHTE SE ZASTRAŠIT. Veškeré pobytové záležitosti si můžete vyřešit bezplatně sami.
Plná moc je dokument, díky kterému za Vás může jednat/vyřizovat záležitosti jiná osoba bez Vaší přítomnosti. Udělena může být písemná plná moc nebo plná moc udělená ústně do protokolu. Plná moc musí obsahovat údaje o zmocněnci, zmocniteli, informace o vyřizovaném úkonu, dobu platnosti.
- Zmocněnec – osoba, která získává možnost Vás v jednání zastupovat
- Zmocnitel – jste vy, jako osoba, která umožňuje další osobě jednat za Vás bez Vaší přítomnosti
POZOR – S tzv. generální (všeobecnou) plnou mocí můžete být zastupováni ve všech záležitostech u jakékoliv instituce. Udělíte-li tzv. generální plnou moc, může se stát, že za Vás někdo bude s tímto dokumentem jednat bez Vašeho vědomí. Udělíte-li plnou moc pouze ke konkrétnímu úkonu nebo ke konkrétnímu řízení, jedná se o plnou moc speciální.
Pokud si nejste jistí, zda jste plnou moc podepsali či udělili, máte možnost prostřednictvím „žádosti o nahlédnutí do spisu“ zažádat o nahlédnutí do spisu OAMP MVČR vedeného ve věci Vaší zaměstnanecké karty. Pokud jste svému zaměstnavateli, či komukoliv jinému plnou moc udělili, naleznete informace o ní v tomto spisu.
POKUD UDĚLÍTE JAKOUKOLIV PLNOU MOC A ROZMYSLÍTE SI ZASTUPOVÁNÍ DANOU OSOBOU, MŮŽETE PLNOU MOC ZRUŠIT:
- Ze strany zmocněnce (zastupujícího): Výpovědí plné moci
- Ze strany zmocnitele (zastupovaného): Odvoláním plné moci
Náležitosti odvolání plné moci: Odvolání plné moci by mělo mít stejné náležitosti jako samotná plná moc. U plných mocí, kde je vyžadováno úřední ověření podpisů, je tedy vyžadováno i u jejich odvolání (tj. pokud byla ve správním řízení udělena tzv. generální plná moc, musí být i podpis na jejím odvolání úředně ověřen, jinak ne).
Postup při odvolání plné moci:
- Prvním krokem ke zrušení udělené plné moci je zjistit (či připravit si k dispozici) všechny údaje, které se konkrétní plné moci týkají (údaje, zda se jedná o plnou moc písemnou či plnou moc udělenou ústně do protokolu, zda se jedná o generální plnou moc či o plnou moc speciální, údaje o zmocněnci, zmocniteli, informace o rozsahu plné moci a o vyřizovaném úkonu, dobu platnosti a datum udělení plné moci). Pokud jste uzavřeli písemnou plnou moc, je vhodné mít ji ke zrušení k dispozici. Pokud plnou moc k dispozici nemáte a výše uvedené údaje o ní nevíte, zjistíte je ve spise vedeném ve věci Vaší pobytové žádosti vedeném OAMP MVČR. Pro nahlédnutí do spisu (kde si údaje o plné moci můžete vyfotografovat) musíte písemně požádat OAMP MVČR. Budete-li se sepsáním žádosti potřebovat pomoc, obraťte se na pracovníky PPI.
- Pokud jste udělili písemnou plnou moc, na základě údajů o plné moci sepíšete písemné Odvolání plné moci, které doručíte zmocněnci (zastupujícímu) a OAMP MVČR. Odvolání plné moci musí být oznámeno zmocněnci (zastupujícímu) a zároveň OAMP MVČR. Vůči OAMP MVČR je odvolání plné moci relevantní až od okamžiku, kdy je mu sděleno. Dokud nebude OAMP MVČR informován o odvolání plné moci, doručují se písemnosti zmocněnci. Budete-li se sepsáním žádosti potřebovat pomoc, obraťte se na pracovníky PPI.
- Pokud jste udělili plnou moc do protokolu, můžete plnou moc vypovědět opět do protokolu tak, aby se tento protokol mohl stát součástí spisu vedeném OAMP MVČR. Tuto skutečnost je zároveň rovněž vhodné oznámit zmocněnci (zastupujícímu).
Pokud byla plná moc udělena jen na určitý časový úsek, zastupování na základě plné moci zmocněncem končí po uplynutí této doby.
Co když máte podepsanou plnou moc na konkrétní úkon a na tentýž úkon si vyberete nového zmocněnce? Sepište další plnou moc a tím původní plná moc zaniká. Na jeden úkon můžete mít pouze jednoho zmocněnce.
NEPLAŤTE ZA ÚKONY, ZA KTERÉ PLATIT NEMUSÍTE. Pokud potřebujte s něčím pomoct, obraťte se na nás. Rádi Vám ZDARMA pomůžeme.