Speciální non-stop infolinka MV ČR pro ukrajinské občany: +420 974 801 802, ukrajina@mvcr.cz
„Lex Ukrajina“ – jedná se o soubor tří právních norem, které upravují otázky týkající se pomoci a postavení uprchíků z Ukrajiny.
1. zákon navržený MV – upravuje přidělování dočasné ochrany, která je udělována od 22.3.2022. Dále upravuje právní status uprchlíků a zdravotní péči.
Bližší informace o podmínkách udělování najdete na https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx
Tiskopis žádosti o dočasnou ochranu pro ruční vyplnění je dostupný v češtině zde, v українською zde.
Tiskopis žádosti o dočasnou ochranu pro elektronické vyplnění je dostupný zde, v українською zde.
2. zákon navržený MPSV – upravuje zaměstnávání, sociální zabezpečení a dětské skupiny
3. zákon navřženy MŠMT – upravuje přístup ke vzdělávání
Dočasná ochrana
- Občanům Ukrajiny, kteří před dnem 24. 2. 2022 pobývali na Ukrajině (nebo byli v té době v ČR na krátkodobé vízum či bezvízový styk) a Ukrajinu následně opustili, může být v České republice poskytnuta Dočasná ochrana.
- Dočasná ochrana nemůže být poskytnuta Ukrajincům, kteří ke dni 24. 2. 2022 pobývali na území ČR na udělené dlouhodobé vízum či povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu, jestliže platnost jejich víza či povolení k pobytu skončila. Takové osoby mohou podat žádost o udělení víza za účelem strpění pobytu na území na Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra (OAMP).
- Dočasná ochrana také nemůže být poskytnuta Ukrajincům, kteří ke dni 24. 2. 2022 pobývali v jiném státě EU na udělené dlouhodobé vízum či povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu, jestliže platnost jejich víza či povolení k pobytu skončila. Takové osoby musejí vyhledat pomoci státu, který jim dlouhodobé vízum či povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu udělil.
- Dočasná ochrana dále nemůže být udělena osobám, které o dočasnou ochranu požádaly v jiném členském státě Evropské unie, nebo kterým byla dočasná ochrana v jiném členském státě Evropské unie udělena.
- Cizinec, kterému bylo uděleno spec. vízum strpění před 21. 3. 2022 se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona považuje za cizince, kterému byla udělena dočasná ochrana podle tohoto zákona.
Bližší informace o podmínkách udělování najdete na https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx
Tiskopis žádosti o dočasnou ochranu pro ruční vyplnění je dostupný v češtině zde, v українською zde.
Tiskopis žádosti o dočasnou ochranu pro elektronické vyplnění je dostupný zde, v українською zde.
- Žádost o dočasnou ochranu se podává osobně na KACPU (pokud občan Ukrajiny přicestoval do ČR po 24. únoru 2022, nebo pokud se jedná o rodinného příslušníka občana Ukrajiny, který s občanem Ukrajiny přicestoval) nebo na Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR – OAMP (ve všech ostatních případech).
- Spolu s žádostí o udělení dočasné ochrany je potřeba předložit cestovní pas (jej máte k dispozici) a v případě nezletilých dětí, které nemají svůj biometrický pas s fotografií i fotografii.
- Dočasná ochrana je udělována s dobou platnosti nejdéle do 31.3.2023. Je vyznačená vízovým štítkem do cestovního dokladu, případně razítkem do cestovního dokladu. Nemá-li žadatel cestovní doklad, je vyznačena vízovým štítkem či razítkem do hraniční průvodky. Dočasná ochrana je označena kódem: D/DO/667 až 669.
Pro osoby s dočasnou ochranou platí:
- nebudou přidělována rodná čísla
- Osoba s udělenou dočasnou ochranou má právo pohybovat se po dobu 90 dnů během období 180 dnů v rámci EU, nemůže v jiných zemích ale čerpat další práva, která čerpá v ČR (např. pracovat), pokud jí je daná země výslovně nepovolí.
- Vycestováním držitele dočasné ochrany z České republiky mu dočasná ochrana nezanikne.
- Jestliže držitel dočasné ochrany nemá cestovní pas, může mu Cizinecká policie nebo OAMP vydat cestovní průkaz totožnosti. Cestovní průkaz totožnosti je vydán pouze v odůvodněných případech, žadatel zároveň musí prokázat, že jej ke svému cestování potřebuje a že je cestování nezbytné (prokazuje se např. letenkou, jízdenkou, z důvodu výkonu povolání).
- Držitelé dočasné ochrany mají povinnost hlásit adresu v České republice. Změnu adresy je nutné hlásit do 3 dnů. Změnu lze hlásit osobně na OAMP, poštou nebo elektronicky. Více informací najdete zde.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU)
Je místo pro uprchlíky z Ukrajiny, kde je vyřizována základní administrativa, registrace, včetně zajištění ubytování. Centrum je v provozu nonstop.
Adresa: Hoření 3083/13, Ústí nad Labem 400 11 (https://mapy.cz/s/gacupanuke)
Kontakt: +420 974 444 444
Email: kacpu@ulk.izscr.cz
Více podrobností najdete zde.
Seznam Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině najdete zde.
Informace pro nově příchozí občany Ukrajiny: česky – українською
Informace pro občany Ukrajiny, kteří mají pobytové oprávnění na území České republiky: česky – українською
Končí vám v nejbližších 14 dnech pobyt či víza, které již nemůžete prodloužit a nemůžete odcestovat? česky – українською
Smart Migration je nová mobilní aplikace v ruštině, ukrajinštině a angličtině. Aplikace může pomoct Ukrajincům s orientací po příjezdu do České republiky a s řešením konkrétních situací v oblastech zaměstnání, vzdělávání, zdraví, bydlení aj. Dotazy lze pokládat pomocí chatu virtuální asistentce. Aplikace je zatím dostupná jen pro OS Android (verze pro iOS bude zanedlouho), můžete si ji stáhnout zde: https://bit.ly/smart-migration