Podnikání v České republice
„PODNIKÁNÍ NENÍ ZAMĚSTNÁNÍ“ – Základní informace o podnikání v České republice
PODNIKÁNÍ je zákonem definováno jako soustavná činnost prováděná podnikatelem samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.
Soustavná činnost – opakující se činnost.
Samostatná činnost – sami si organizujete práci a hradíte si náklady (např. pomůcky nebo prostor k podnikání).
Dosažení zisku – za svou činnost dostáváte zaplaceno, ne formou mzdy, ale vystavujete fakturu.
X
ZAMĚSTNÁNÍ – smluvně vázaný pracovněprávní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
! POZOR ! PODNIKÁNÍ NENÍ ZAMĚSTNÁNÍ. DEJTE SI POZOR NA SPLNĚNÍ VŠECH POTŘEBNÝCH NÁLEŽITOSTÍ PODNIKÁNÍ, ABY NEDOŠLO K PORUŠOVÁNÍ ČESKÝCH ZÁKONŮ. V případě kontroly Inspektorátem práce by Vám hrozila vysoká pokuta.
Způsoby podnikání v České republice (ústředním správním orgánem je Ministerstvo průmyslu a obchodu):
- na základě živnostenského oprávnění – podnikání fyzické osoby. Živnostenské podnikání je nejčastější formou, upraveno živnostenským zákonem.
- na základě zvláštních oprávnění, například formou „účasti v právnické osobě“ (obchodní společnost či družstvo) – podnikání právnické osoby.
! POZOR NA ŠVARCSYSTÉM! – jedná se o situaci, kdy člověk formálně vystupuje jako živnostník – OSVČ, ale ve skutečnosti má pouze jednoho odběratele svých služeb/zboží. Pokud se tento odběratel chová, jako by byl zaměstnavatelem tohoto živnostníka – říká mu, co má dělat, dodává mu nástroje či materiál, který živnostník při své činnosti používá, poskytuje mu pracovní místo a pracovní pomůcky, může se jednat o švarcsystém a obcházení zákona!
V České republice můžete podnikat v činnostech, které nejsou přímo zákonem zakázány nebo vyloučeny ze živnostenského podnikání. Podnikat můžete v případě, že jste plnoletí, způsobilí k právním úkonům, trestně bezúhonní, případně splňujete další podmínky, které jsou dané pro určitou specifickou oblast činnosti (odborná způsobilost, doba praxe).
Chcete-li začít podnikat, potřebujete živnostenské oprávnění. Získáte ho po vyplnění registračního formuláře na živnostenském úřadě případně na Czech POINTU České pošty (vybrané pobočky). Zároveň je potřeba zaplatit správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
- Potřebné dokumenty:
- Průkaz totožnosti.
- Dokad o zaplacení správního poplatku.
- Oprávnění pobytu v České republice.
- Může být ještě vyžadováno:
- Výpis z evidence trestů (vydaný příslušným orgánem státu, jehož je cizinec občanem, max. 3 měsíce starý), včetně ověřeného překladu.
- Prohlášení vlastníka nemovitosti o tom, že souhlasí s umístěním podnikání do objektu.
- V případě potřebné odborné způsobilosti také musíte doložit potvrzení nebo osvědčení o odborné způsobilosti.
Dokladem o Vašem podnikání je výpis z živnostenského rejstříku. Je Vám přiděleno IČO – IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO, pod kterým vystupujete.
Hlášení založení živnosti – podnikání (do 8 dnů):
1, Zdravotní pojišťovna – přiřadí Vás do kategorie OSVČ, tzv. osoba samostatně výdělečně činná – kvůli platbě zdravotního pojištění. Každý podnikatel si musí platit zdravotní pojištění (minimální částka pro rok 2022 je stanovena na 2627 Kč.
2, Okresní správa sociálního zabezpečení – kvůli důchodovému pojištění. Minimální částka pro rok 2022 je stanovena na 2841 Kč.
Ze zdravotní pojišťovny i OSSZ Vám přijde dopis, který Vám stanoví platby pojistného (případně budete vyzváni k osobnímu převzetí na úřadě). Zálohy na pojistné se musí platit každý měsíc, včetně měsíce, ve kterém své podnikání zakládáte.
3, Finanční úřad – kvůli platbám daní. Vyplníte formulář Přihláška k registraci pro fyzické osoby. Poté Vám bude přiděleno DIČ – daňové identifikační číslo. Vyrozumění dostanete poštou písemně.
! POZOR ! – KAŽDÝ ROK MUSÍTE ODEVZDAT TZV. DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ – odvedete daň z příjmu ve výši 15% a vyúčtujete zaplacené zálohy (Základem je přehled o výši daňového základu u zdravotní pojišťovny a přehled o příjmech a výdajích u OSSZ).
NENÍ MOŽNÉ PODNIKAT JEN PROTO, ABYSTE MĚLI POBYTOVÉ OPRÁVNĚNÍ. VŽDY BUDETE MUSET DOKLÁDAT SVÉ PŘÍJMY.
V České republice může cizinec podnikat i s jiným typem pobytu, než je účel podnikání, ale musí vždy plnit původní účel svého pobytu. Např. pokud máte udělen pobyt na základě studia, musíte tedy i nadále studovat.
Pokud chcete měnit účel pobytu na podnikání, můžete o změnu žádat v případě, že:
- jste držitelem platného povolení k dlouhodobému pobytu – ale až po 5 letech pobytu na území České republiky,
- jste držitelem platného povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny – ale až po 3 letech pobytu na území České republiky, nebo pokud jste dovršili 18 let věku.
Za stejných podmínek, jako čeští občané, mohou v České republice podnikat:
- Občané členského státu Evropské unie nebo jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo občané Švýcarské konfederace.
- Občané ze třetích zemí na základě udělení dlouhodobého víza za účelem podnikání – musíte ale prokázat, že máte prostředky k pobytu pro účely dlouhodobého víza.
- Pokud máte trvalý pobyt v ČR.
DALŠÍ POTŘEBNÉ INFORMACE O PODNIKÁNÍ V ČESKÉ REPUBLICE NAJDETE ZDE: www.mpo.cz, www.businessinfo.cz, www.mpsv.cz, www.mfcr.cz, www.cssz.cz, www.mzcr.cz
V PŘÍPADĚ, ŽE SI SVOU SITUACÍ NEJSTE JISTÍ, JE LEPŠÍ JI S NĚKÝM ZKONZULTOVAT. V CENTRU NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ VÁM RÁDI POMŮŽEME. NA SCHŮZKU SE PŘEDEM OBJEDNEJTE.
„ПІДПРИЄМНИЦТВО ЦЕ НЕ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ“ – Основна інформація про підприємницьку діяльність в Чеській Республіці | |
„BUSINESS IS NOT EMPLOYMENT“ – Basic information about doing business in the Czech Republic | |
„АЖ АХУЙ ЭРХЛЭХ НЬ ГЭРЭЭГЭЭР ХӨДӨЛМӨР ЭРХЛЭЛТ БИШ“– Чех улсад аж ахуй эрхлэх талаарх үндсэн мэдээлэл | |
„БИЗНЕС — ЭТО НЕ НАЕМНЫЙ ТРУД“– Основная информация о ведении бизнеса в Чехии | |
„KINH DOANH KHÔNG PHẢI LÀ VIỆC LÀM“ – Thông tin tin cơ bản về kinh doanh tại Cộng hòa Séc | |