Starobní důchod pro cizince v České republice
Starobní důchod pro cizince není v České republice samozřejmostí
Co je starobní důchod? Jedná se o dávku důchodového systému, na kterou má nárok každý občan po splnění stanovených podmínek.
Jaké jsou podmínky získání důchodu?
- Dosažení důchodového věku – Zákonem stanovený věk, kdy je občanům umožněno odejít do starobního důchodu. Věková hranice se mění podle data narození.
- Potřebná délka pojištění – V současné době (duben 2023) je standardní (s určitými výjimkami, které se dozvíte na sociální konzultaci) potřebná délka pojištění stanovena na 35 let. Jedná se o dobu, kdy jste pracovali a odváděli jste tak sociální pojištění. Částečně se započítává i tzv. náhradní doba pojištění (např. péče o dítě, péče o závislou osobu, studium před rokem 2010). U cizinců je ještě potřeba rozlišovat, zda jste byli pojištěni v tzv. smluvní nebo nesmluvní cizině.
Pro získání nároku na starobní důchod musíte splnit obě podmínky zároveň!
Smluvní x nesmluvní cizina:
Smluvní cizina – země, se kterou má Česká republika podepsanou mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení. V tomto případě se zohledňuje doba pojištění získaná i v jiné zemi. Českou republikou je ale vyplácen důchod pouze za dobu získanou v České republice, tzv. dílčí důchod.
Např. pokud v zemi EU nebo EHS získáte dobu pojištění 10 let, v České republice 25 let. Součtem dob souhlasí potřebná délka pojištění pro stanovení nároku na důchod.
Nesmluvní cizina – země, se kterou Česká republika nemá podepsanou mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení. V tomto případě musí cizinci získat potřebnou dobu pojištění pouze na území České republiky. K době získané v nesmluvní cizině se nepřihlíží.
- Přehled uzavřených smluv: https://www.cssz.cz/web/cz/prehled-smluv-uzavrenych-cr
POZOR! Z PRÁCE BEZ SMLOUVY, TZV. NA ČERNO, NENÍ ODVÁDĚNO ŽÁDNÉ POJIŠTĚNÍ. ZNAMENÁ TO, ŽE ODPRACOVANÉ ROKY NEJSOU ZAPOČÍTÁNY A ANI VÝDĚLEK Z TÉTO ČINNOSTI NEOVLIVNÍ VÝŠI DŮCHODU.
Kdy mohu o důchod požádat? Nejdříve 4 měsíce před požadovaným odchodem do důchodu. O důchod můžete žádat maximálně 5 let zpětně.
Jak mohu požádat o důchod? Žádost sepisujete na OSSZ – Okresní správa sociálního zabezpečení.
- Seznam pracovišť: https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty
Žádost vyplňuje pracovník důchodového oddělení (formulář není možné předem online stáhnout). K tomuto úkonu doporučujeme se předem objednat, ideálně online prostřednictvím objednávkového formuláře ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).
Dokumenty, které potřebujete s sebou:
- Průkaz totožnosti – občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu.
- Doklady o studiu (musí z nich být patrná doba a délka studia; výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom).
- Muži – doklady o vojenské službě (vojenská knížka, případně propouštěcí list).
- Ženy – doklady prokazující péči o děti (rodné listy dětí, rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče).
- Potvrzení o všech dobách, kdy jste byli v evidenci úřadu práce, případně o době, kdy jste pečovali o osobu závislou na péči jiné osoby aj.
- Evidenční list důchodového pojištění.
- Pokud jste zaměstnaní, tak potvrzení od zaměstnavatele.
- V případě, že chcete vyplácet důchod na bankovní účet, potřebujete vyplněný a bankou potvrzený formulář.
- Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu, příp.
- Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice.
Rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a jeho výši vydává Česká správa sociálního zabezpečení do 90 dnů od podání žádosti. Doručováno je do vlastních rukou. Součástí rozhodnutí je příloha – osobní list důchodového pojištění s přehledem dob pojištění a výdělků, které byly započítány. V rozhodnutí je také uveden termín výplaty důchodu.
Jak je důchod vyplácen? Způsob vyplácení důchodu si vybíráte už v žádosti o důchod. Změna je možná jen na základě žádosti. K vyplácení důchodu dochází jednou měsíčně:
- na bankovní účet,
- v hotovosti prostřednictvím České pošty – výplata je zpoplatněna částkou 29 Kč (za každou splátku důchodu).
Důchodce má povinnost do 8 dnů hlásit:
- změnu adresy,
- změnu čísla účtu pro zasílání důchodu a další změny, které mohou ovlivnit výplatu důchodu.
POZOR!
Byl Vám přiznán starobní a důchod a ještě pracujete? Neznamená to, že musíte v zaměstnání skončit. Můžete pracovat a pobírat důchod zároveň. Váš výdělek není nijak omezený. Upozorňujeme ale, že pokud budete na nemocenské, bude Vám proplaceno maximálně 84 dní (14 dní od zaměstnavatele a 70 dní od OSSZ) bez ohledu na to, jak vysoký důchod pobíráte.
Nezapomeňte, že je vždy potřeba brát v úvahu konkrétní případ!
Podrobné informace o starobním důchodu najdete na webu ČSSZ:
https://www.cssz.cz/web/cz/starobni-duchod.