Zaměstnávání v České republice
Běžnou součástí života v České republice je práce. V této souvislosti mluvíme o tom, že chodíme do práce, jsme zaměstnaní, jsme v pracovním poměru, máme pracovní smlouvu. Co to vlastně znamená, Vám vysvětlíme.
PRACOVNÍ POMĚR vzniká pracovní smlouvou a začíná dnem, kdy nastoupíme do práce.
PRACOVNÍ SMLOUVA – dokument mezi zaměstnavatelem a Vámi – zaměstnancem, na základě kterého vykonáváte danou činnost v práci. Pracovní smlouva musí být písemná. Obě strany – Vy i zaměstnavatel – dostanete originál smlouvy podepsanou oběma stranami.
Co obsahuje pracovní smlouva:
- Druh práce, kterou budete vykonávat (pracovní pozice).
- Den nástupu do práce.
- Místo, kde budete práci vykonávat.
- Pokud máte uvedeno více pracovních míst, např. působnost v celém kraji a budete využívat služební auto, je potřeba procházet pravidelným školením odborné způsobilosti řidičů na základě kterého získáte Potvrzení o odborné způsobilosti řízení řidičů. Je potřeba ho mít u sebe.
! POZOR ! PRACOVNÍ SMLOUVA, KDE UVEDENÉ NÁLEŽITOSTI CHYBÍ, JE NEPLATNÁ !
! POZOR ! NIKDY NEPODEPISUJTE SMLOUVU, KTERÉ NEROZUMÍTE. VEŠKERÉ DOKUMENTY SI SCHOVEJTE.
Pracovní smlouva obvykle ještě obsahuje:
- Smlouva na dobu určitou x neurčitou – doba, na kterou je smlouva uzavírána.
- Doba určitá – v pracovní smlouvě je napsáno OD KDY – DO KDY trvá pracovní poměr. Na dobu určitou můžete mít smlouvu pouze 3x po sobě (nejdéle vždy na 3 roky). Poté musíte mít smlouvu na dobu neurčitou. Existují ale výjimky!
- Doba neurčitá – v pracovní smlouvě není vymezena doba pracovního poměru.
! POZOR ! – U CIZINCŮ MŮŽE BÝT DOBA TRVÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU OVLIVNĚNA DOBOU PLATNÉHO POVOLENÍ K POBYTU V ČESKÉ REPUBLICE !
- Zkušební doba – obvykle trvá 3 měsíce. Je to doba, ve které si můžete zkusit, zda Vám práce vyhovuje. V této době můžete Vy nebo i Váš zaměstnavatel ukončit pracovní poměr bez udání důvodu. Ukončení pracovního poměru musí být písemné. V této době můžete dostávat tzv. nástupní plat, který Vám bude navýšen po ukončení 3měsíční zkušební doby. Změna výše platu se obvykle zaznamenává v dodatku pracovní smlouvy.
! POZOR! PRÁCE NA ZKOUŠKU (NA ZAUČENÍ) BEZ SMLOUVY JE NEZAKONNÁ!
- Mzda – v pracovní smlouvě se uvádí tzv. hrubá mzda. Z této částky se odečítá daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění. V České republice je zákonem stanovena výše minimální mzdy. Mzda je vyplácená zpětně za odpracovaný kalendářní měsíc, a to obvykle jednou do měsíce.
! POZOR ! VÁŠ PŘÍJEM MŮŽE OVLIVNIT VAŠE ŽÁDOSTI O POVOLENÍ POBYTU, NEBO V PŘÍPADĚ TRVALÉHO POBYTU TAKÉ VÝŠI PENZE (STAROBNÍ DŮCHOD).
- Nárok na dovolenou – počet dní nebo hodin, které si můžete do konce kalendářního roku vyčerpat. Čerpání dovolené musí být předem zaměstnavatelem schváleno.
- Pracovní doba – při plném úvazku je v České republice stanoveno 40 hodin za týden. V případě částečného – zkráceného úvazku, dochází ke snížení počtu hodin za týden. Zároveň s tím se snižuje i mzda, nárok na dovolenou případně další poskytované benefity.
V PŘÍPADĚ, ŽE SI SVOU SITUACÍ NEJSTE JISTÍ, JE LEPŠÍ JI S NĚKÝM ZKONZULTOVAT. V CENTRU NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ VÁM RÁDI POMŮŽEME. NA SCHŮZKU SE PŘEDEM OBJEDNEJTE.
PRACOVNÍ DOBA – Při plném úvazku je v České republice stanoveno 40 hodin za týden. V případě částečného – zkráceného úvazku, dochází ke snížení počtu hodin za týden. Zároveň s tím se snižuje i mzda, nárok na dovolenou případně další poskytované benefity. O začátku a konci pracovní doby rozhoduje zaměstnavatel. V případě práce na směny, musíte mít harmonogram směn nejpozději 14 dní předem.
- Dvousměnný nebo třísměnný pracovní režim – střídání zaměstnanců po 12 nebo 8 hodinách v rámci jednoho dne.
- dlouhý nebo krátký týden – znamená to, že v jednom týdnu pracujete více dní (obvykle pondělí, úterý, pátek, sobota, neděle) a v druhém týdnu méně dnů (obvykle středa, čtvrtek).
Někteří zaměstnavatelé mohou nabízet tzv. pružnou pracovní dobu nebo homeoffice:
PRUŽNÁ PRACOVNÍ DOBA – začátek a konec pracovní doby si určuje sám zaměstnanec, podle časového úseku, který stanoví zaměstnavatel. Pokud Vám tedy zaměstnavatel určí, že v práci musíte být např. mezi 10:00 – 14:00, je na Vás, jestli přijdete do práce v 8:00 nebo 10:00. Konec pracovní doby se samozřejmě posouvá podle Výše vašeho úvazku.
STLAČENÝ PRACOVNÍ TÝDEN – vždy na dohodě se zaměstnavatelem. V praxi to znamená, že do práce chodíte místo 5 dní jen 4 dny, ale musíte v těchto 4 dnech odpracovat Vaší týdenní pracovní dobu. Pokud máte tedy odpracovat 40 hodin týdně, můžete pracovat 4 dny v týdnu po 10 hodinách.
HOMEOFFICE – PRÁCE Z DOMOVA – vždy na dohodě se zaměstnavatelem a povaze vykonávané činnosti. Homeoffice znamená, že pracujete z domova. Jak často a zda vůbec si homeoffice můžete vybírat je stanoveno zaměstnavatelem. I v případě práce z domova, ale musíte dodržovat BOZP – tzv. pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Jak je to s nárokem na náhradní volno nebo neschopenkou?
- Pokud pracujete v noci, o víkendu nebo státní svátek, máte nárok na příplatky.
- Pokud pracujete přesčas, můžete si po dohodě se zaměstnavatelem, vzít náhradní volno. Pokud budete mít tedy např. napracované 2 hodiny, můžete se domluvit, že další den půjdete o 2 hodiny dřív domu.
- Pokud jste nemocní, máte nárok na „neschopenku“ – Potvrzení o pracovní neschopnosti Vám vystaví lékař. Po dobu nemoci tedy nechodíte do práce. Máte nárok na nemocenskou, tzn. část mzdy.
- Pokud potřebujete k lékaři, můžete si nechat lékařem potvrdit propustku, kterou odevzdáte v zaměstnání. Čas strávený u lékaře si tedy nemusíte napracovat.
- Pokud je nemocné dítě, o které pečujete, můžete si nechat vystavit OČR-Ošetřování člena rodiny („ošetřovačka“), které odevzdáte v práci a zůstáváte doma. Máte nárok na část své mzdy.
- Pokud se necítíte dobře, můžete si vybrat tzv. sick days, den na zotavenou. Tuto možnost nenabízí ale všichni zaměstnavatelé. Záleží na domluvě se zaměstnavatel, zda vůbec a případně kolik dní Vám poskytne. V případě, že si tento den vyberete, nemusíte si brát od lékaře neschopenku.
V PŘÍPADĚ, ŽE SI SVOU SITUACÍ NEJSTE JISTÍ, JE LEPŠÍ JI S NĚKÝM ZKONZULTOVAT. V CENTRU NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ VÁM RÁDI POMŮŽEME. NA SCHŮZKU SE PŘEDEM OBJEDNEJTE.
Kromě smlouvy na hlavní pracovní poměr se můžete v České republice setkat také se smlouvami – DPP nebo DPČ.
DPP – dohoda o provedení práce | DPČ – dohoda o pracovní činnosti |
Musí být uzavřena písemně – jeden originál DPP je pro Vás. | Musí být uzavřena písemně – jeden originál DPČ je pro Vás. |
U jednoho zaměstnavatele může být uzavřena max. na 300 h za kalendářní rok. | U jednoho zaměstnavatel může být uzavřena max. 20 hod za týden. |
Dohoda musí obsahovat: druh práce, hodinovou odměnu a dobu, na kterou je DPP uzavřena | Dohoda musí obsahovat: druh práce, hodinovou odměnu a dobu, na kterou je DPČ uzavřena |
Z odměny je odváděna daň 15 %. | Z odměny je odváděna daň 15 %. |
Pokud je odměna nižší než 10 000 Kč měsíčně – zaměstnavatel za Vás neplatí zdravotní ani sociální pojištění. | Pokud je odměna nižší než 2 500 Kč měsíčně – zaměstnavatel za Vás neplatí zdravotní ani sociální pojištění. |
Pokud je odměna vyšší než 10 000 Kč měsíčně – zaměstnavatel za Vás platí zdravotní i sociální pojištění. | Pokud je odměna vyšší než 2 500 Kč měsíčně – zaměstnavatel za Vás platí zdravotní i sociální pojištění. |
Nemáte nárok na dovolenou ani na příplatky za přesčas. | Nemáte nárok na dovolenou ani na příplatky za přesčas. |
DPP končí, když je …
…splněn dohodnutý druh činnosti, …odpracován počet hodin dle dohody, …odpracován maximální počet hodin za kalendářní rok – 300 hodin …dohodnuto ukončení DPP – dostanete a nebo dáte výpověď (výpovědní lhůta je 15 dní a začíná dnem doručení zaměstnavateli). |
DPČ končí, když je …
…splněn dohodnutý druh činnosti, …odpracován počet hodin dle dohody, …dohodnuto ukončení DPČ – dostanete a nebo dáte výpověď (výpovědní lhůta je 15 dní a začíná dnem doručení zaměstnavateli). |
Nemáte nárok na nemocenskou. | Máte nárok na nemocenskou. |
Více informací najdete na webových stránkách https://www.suip.cz/pracovne-pravni-vztahy-otazky-a-odpovedi.
POZOR! Držitelé zaměstnanecké karty nesmějí uzavírat DPP. Pokud ji uzavřou, bude se jednat o nelegální práci, za kterou jim hrozí i zrušení pobytu.
УВАГА! Власники посвiдки на проживання з метою працевлаштування (карта працівника) не мають права укладати угоду про виконання певної роботи (DPP). Якщо Ви це зробите, то це буде вважатися нелегальним працевлаштуванням і може призвести до анулювання посвідки на проживання.
ATTENTION! Employee card holders are not allowed to conclude DPP. If they do, it will be considered illegal work, for which they may face the risk of having their residence cancelled.
АНХААР! Ажлын карт эзэмшигч нь DPP гэрээг байгуулж болохгүй. Хэрэв энэхүү гэрээг байгуулав л энэ нь хууль бус ажил гэж тооцогдож, оршин суух эрхийг нь цуцлах аюултай.
ВНИМАНИЕ! Владельцы трудовых карт не могут заключать соглашения о выполнении работ (DPP). В случае подписания такого соглашения речь идет о нелегальной работе, за которую грозит аннулирование разрешения на пребывание.
LƯU Ý! Người có thẻ lao động không được ký kết DPP (thoả thuận công việc). Nếu ký kết, công việc đó sẽ không những trở thành bất hợp pháp mà họ sẽ còn có cả nguy cơ bị mất giấy phép cư trú.
V PŘÍPADĚ, ŽE SI SVOU SITUACÍ NEJSTE JISTÍ, JE LEPŠÍ JI S NĚKÝM ZKONZULTOVAT. V CENTRU NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ VÁM RÁDI POMŮŽEME. NA SCHŮZKU SE PŘEDEM OBJEDNEJTE.
Ztráta zaměstnání
VÝPOVĚĎ – V případě, že chcete odejít ze zaměstnání, musíte dát písemně Vašemu zaměstnavateli výpověď. Obvyklá výpovědní lhůta jsou 2 měsíce. Výpovědní lhůta začíná od prvního dne následujícího měsíce.
Příklad: Výpověď podáte 5.9., výpovědní lhůta začíná 1.10. a končí 30.11..
Na ukončení pracovního poměru se můžete se zaměstnavatelem domluvit. V tomto případě, sepíšete Dohodu o ukončení pracovního poměru, ve které napíšete datum, ke kterému z práce odcházíte.
PROPUŠTĚNÍ Z PRÁCE – propuštění z práce znamená, že od svého zaměstnavatele dostanete výpověď. Výpověď můžete dostat z různých důvodů, např.:
- Vaše pracovní místo je rušeno.
- Přestanete splňovat kvalifikační předpoklady na danou pracovní pozici.
- Porušujete opakovaně pracovní povinnosti
- Zaměstnavatel Vás na přestupky upozorní v tzv. vytýkacím dopisu. V případě, že ho dostanete 2x a nedojde k nápravě, můžete být propuštěni. V tomto případě nemáte nárok na odstupné.
! POZOR ! V PŘÍPADĚ HRUBÉHO PORUŠENÍ KÁZNĚ, MŮŽETE DOSTAT OKAMŽITOU VÝPOVĚĎ. Například pokud přijdete do práce pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.
ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ – Pokud jste zaměstnaní, zdravotní a sociální pojištění je strháváno ve Vaší mzdě. Váš zaměstnavatel je povinen ho hradit.
! POZOR ! POKUD NEJSTE V ČESKÉ REPUBLICE ZAMĚSTNANÍ, MUSÍTE SI HRADIT ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ!
EVIDENCE NA ÚŘADU PRÁCE – pouze osoby s trvalým pobytem v ČR
- Úřad práce poskytuje služby spojené se zprostředkováním vhodného zaměstnání, může Vám poskytnout rekvalifikační kurz, vyplácí podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci.
- Registraci na Úřadu práce musíte provést v místě Vašeho bydliště. V případě, že požádáte o zprostředkování vhodného zaměstnání, stáváte se uchazečem o zaměstnání a jste zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání.
Více informací najdete na webových stránkách www.uradprace.cz.
V PŘÍPADĚ, ŽE SI SVOU SITUACÍ NEJSTE JISTÍ, JE LEPŠÍ JI S NĚKÝM ZKONZULTOVAT. V CENTRU NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ VÁM RÁDI POMŮŽEME. NA SCHŮZKU SE PŘEDEM OBJEDNEJTE.
AGENTURNÍ ZAMĚSTNÁVÁNÍ – Vašim zaměstnavatelem je agentura práce, která Vám zprostředkovává práci – tzn., že Vás dočasně přidělí na práci u jiného zaměstnavatele.
Agentura práce musí být na seznamu agentur práce. Evidenci zajišťuje Úřad práce. Ověřit si ji můžete zde: https://www.uradprace.cz/web/cz/agentury-prace.
! POZOR! PRACOVNÍ SMLOUVU (nebo DPČ) MÁTE UZAVŘENOU S AGENTUROU PRÁCE, NE S PŘIDĚLENÝM ZAMĚSTNAVATELEM. SMLOUVA MUSÍ BÝT VŽDY PÍSEMNÁ.
Pokud jste agenturou práce přiděleni k jinému zaměstnavateli, je potřeba mít kromě pracovní smlouvy s agenturou práce také písemný pokyn – pracovní ujednání, kde bude sepsáno, že jako zaměstnanec souhlasíte s tím, že budete pracovat u daného zaměstnavatele.
Musí zde být specifikováno:
- zaměstnavatel,
- místo práce,
- jak dlouho tam budete práci vykonávat,
- pracovní podmínky,
- mzda,
- kdo je vaším nadřízeným, případně osoba, která Vám bude přidělovat úkoly a která bude odvedenou práci kontrolovat,
- ukončení Vaší práce (datum).
Víte, že:
- Agentura práce i zaměstnavatel, ke kterému jste přiděleni, jsou povinni Vám zajistit stejné pracovní podmínky, jako mají ostatní zaměstnanci.
- Zaměstnanec agentury práce nesmí být současně kmenovým zaměstnancem firmy nebo společnosti, do které je přidělen.
- Zaměstnanec agentury práce může pracovat u stejného přiděleného zaměstnavatele na stejném pracovním místě jen 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
- Výjimku tvoří případ, kdy o to agenturu práce požádá zaměstnanec nebo
- jde-li o výkon práce na dobu zastupování za zaměstnankyni ∕ zaměstnance, která ∕ ý čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.
- Pracovní poměr s Vámi může ukončit jen agentura práce, nikoliv zaměstnavatel, ke kterému jste přiděleni.
! POZOR !
- CIZINCI, KTEŘÍ MAJÍ POVOLENÝ POBYT V ČESKÉ REPUBLICE NA ZÁKLADĚ ZAMĚSTNANECKÉ KARTY, SMÍ PRACOVAT POD AGENTUROU PRÁCE POUZE PO PŘÍJEZDU DO ČESKÉ REPUBLIKY – POKUD TO BYLO DOHODNUTO JEŠTĚ PŘED PŘÍJEZDEM DO ČR.
- V PŘÍPADĚ, ŽE MĚNÍTE ZAMĚSTNAVATELE, NIKDY NESMÍTE MĚNIT NA AGENTURU PRÁCE.
V PŘÍPADĚ, ŽE SI SVOU SITUACÍ NEJSTE JISTÍ, JE LEPŠÍ JI S NĚKÝM ZKONZULTOVAT. V CENTRU NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ VÁM RÁDI POMŮŽEME. NA SCHŮZKU SE PŘEDEM OBJEDNEJTE.