UBYTOVÁNÍ NA UBYTOVNÁCH PRO OSOBY S DOČASNOU OCHRANOU od 1.9.2024
ZKRÁCENÍ DOBY HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ ZDARMA (PLATÍ OD 1.9.2024)
- OD 1. 9. 2024 NEBUDE UBYTOVÁNÍ NA UBYTOVNÁCH PRO OSOBY S DOČASNOU OCHRANOU Z UKRAJINY ZDARMA
- PLATÍ PRO OSOBY, KTERÉ K 1. 9. 2024 BYDLÍ NA UBYTOVNĚ ZDARMA DÉLE NEŽ 90 DNŮ.
- PLATÍ I PRO ZRANITELNÉ SKUPINY, KTERÉ K 1. 9. 2024 BYDLÍ NA UBYTOVNĚ ZDARMA DÉLE NEŽ 90 DNŮ.
- DĚTI DO 18 LET
- STUDENTI 19-26 LET
- OSOBY PEČUJÍCÍ O DÍTĚ DO 6 LET VĚKU
- TĚHOTNÉ ŽENY
- OSOBY STARŠÍ 65 LET
- OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM
- OSOBY PEČUJÍCÍ O OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM
- POKUD CHCETE I PO 1. 9. 2024 BYDLET NA UBYTOVNĚ, TAK MŮŽETE POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE S UBYTOVATELEM UZAVŘETE SMLOUVU A DOMLUVÍTE SE NA VÝŠI NÁJMU.
- POZOR! Může se stát, že ubytovatel už nebude nadále možnost ubytování nabízet! Musíte si tedy najít jiné ubytování.
- Držitelé dočasné ochrany budou mít NÁROK na státní humanitární ubytování ZDARMA POUZE po dobu 90 dní od udělení dočasné ochrany.
- Zranitelné skupiny, které žijí v humanitárním ubytování déle než 150 dnů díky splnění dvojí podmínky zranitelnosti, musí využít dobu do srpna 2024 k hledání jiného bydlení. Od září už jej nebudou moci zdarma využívat – buď z něj musí odejít, nebo se domluvit s ubytovatelem na nájmu.
- Doba, po kterou uprchlíci ubytování užívají do 31.8.2024, se započítává do doby 90 dnů. Tj. osoby, které získají dočasnou ochranu po 1.6.2024, již budou mít nárok na ubytování zdarma jen 90 dnů.
- Humanitární ubytování bude pojato jako dočasné a osoby s udělenou dočasnou ochranou musí 90 dnů věnovat hledání vlastního bydlení.
- PLATÍ I PRO ZRANITELNÉ SKUPINY, KTERÉ K 1. 9. 2024 BYDLÍ NA UBYTOVNĚ ZDARMA DÉLE NEŽ 90 DNŮ.
- PLATÍ PRO OSOBY, KTERÉ K 1. 9. 2024 BYDLÍ NA UBYTOVNĚ ZDARMA DÉLE NEŽ 90 DNŮ.
VYŠŠÍ ZAPOČITATELNÉ NÁKLADY NA BYDLENÍ A UBYTOVÁNÍ PRO ZRANITELNÉ OSOBY (PLATÍ OD 1.1.2024)
- Od 1.1.2024 se zvyšují započitatelné náklady na bydlení/ubytování pro ZRANITELNÉ osoby EVIDOVANÉ NA ÚŘADU PRÁCE – UCHAZEČ O ZAMĚSTNÁNÍ.
- Pokud zranitelná osoba bydlí v bytě v „Evidenci bytů a smluv“, do výpočtu humanitární dávky (HuD) vstupuje částka 6.000 Kč jako započitatelné náklady na bydlení.
- Pokud zranitelná osoba bydlí v bytě nebo např. ubytovně mimo „Evidenci bytů a smluv“, do výpočtu humanitární dávky (HuD) vstupuje částka 4.800 Kč jako započitatelné náklady na bydlení.
- Částky započitatelných nákladů na bydlení pro NEZRANITELNÉ osoby jsou 3.000 Kč za bydlení v bytě v evidenci a 2.400 Kč osoba/měsíc při bydlení mimo evidenci.
DÁVKA HMOTNÉ NOUZE „MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC“ (MOP)
UPOZORNĚNÍ: POSOUZENÍ „MOP“ JE INDIVIDUÁLNÍ, OBRACEJTE SE PROTO PROSÍM S VAŠÍ SITUACÍ NA SOCIÁLNÍ PRACOVNÍKY.
- MOP “jednorázový výdaj” – lze použít pro úhradu dluhů, které vznikly zranitelným osobám v ubytování v HUMPO.
- Nově je možné požádat o MOP “jiná událost”, o niž lze žádat opakovaně a je určena pro zvládnutí „události, kterou nebylo možné s ohledem na její rozsah předvídat ani jí předejít, v jejímž důsledku je osoba z důvodu nedostatku finančních prostředků ohrožena zejména ztrátou bydlení nebo nezajištěním základních životních potřeb“.
- Dávky MOP se nepočítají jako příjem pro výpočet humanitární dávky.
- Formulář žádosti je přeložený do ukrajinštiny, ale žádat se musí na formuláři v češtině!
DALŠÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE PRO OSOBY S DOČASNOU OCHRANOU, KTERÉ NAJDETE U NÁS NA WEBU WWW.CENTRUMCIZINCU.CZ
- KURZY ČESKÉHO JAZYKA V ÚSTECKÉM KRAJI
- ZMĚNA ADRESY OSOB S DOČASNOU OCHRANOU
- REGISTRACE AUT S UKRAJINSKOU SPZ
СКОРОЧЕННЯ ТЕРМІНУ БЕЗКОШТОВНОГО ГУМАНІТАРНОГО ЖИТЛА (ДІЄ З 1.9.2024)
- З 1 ВЕРЕСНЯ 2024 РОКУ ПРОЖИВАННЯ В ГУРТОЖИТКАХ БІЛЬШЕ НЕ БУДЕ БЕЗКОШТОВНИМ ДЛЯ ОСІБ З ТИМЧАСОВИМ ЗАХИСТОМ З УКРАЇНИ.
- СТОСУЄТЬСЯ ОСІБ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ У БЕЗКОШТОВНОМУ ЖИТЛІ ПОНАД 90 ДНІВ СТАНОМ НА 1 ВЕРЕСНЯ 2024 РОКУ.
- ТАКОЖ ПОШИРЮЄТЬСЯ НА ВРАЗЛИВІ ГРУПИ НАСЕЛЕННЯ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ У БЕЗОПЛАТНОМУ ЖИТЛІ ПОНАД 90 ДНІВ СТАНОМ НА 1 ВЕРЕСНЯ 2024 РОКУ.
- ДІТИ ДО 18 РОКІВ
- СТУДЕНТИ 19-26 РОКІВ
- ОСОБИ, ЯКІ ДОГЛЯДАЮТЬ ЗА ДИТИНОЮ ДО 6 РОКІВ
- ВАГІТНІ ЖІНКИ
- ОСОБИ СТАРШЕ 65 РОКІВ
- ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ
- ЛЮДИ, ЯКІ ДОГЛЯДАЮТЬ ЗА ЛЮДЬМИ З ІНВАЛІДНІСТЮ
- ЯКЩО ВИ ХОЧЕТЕ ПРОДОВЖИТИ ПРОЖИВАННЯ В ГУРТОЖИТКУ ПІСЛЯ 1 ВЕРЕСНЯ 2024 РОКУ, ВИ ЗМОЖЕТЕ ЦЕ ЗРОБИТИ ЛИШЕ ЗА УМОВИ УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ З ОРЕНДОДАВЦЕМ ТА УЗГОДЖЕННЯ ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ.
- УВАГА! Може трапитися так, що постачальник житла більше не буде пропонувати цей варіант проживання! Вам потрібно буде знайти інше житло.
- Особи, які отримали тимчасовий захист, матимуть право на БЕЗКОШТОВНЕ державне гуманітарне житло ЛИШЕ протягом 90 днів після надання тимчасового захисту.
- Вразливі групи населення, які проживають у гуманітарному житлі понад 150 днів у зв’язку з подвійною вразливістю, повинні використати період до серпня 2024 року для пошуку іншого житла. З вересня вони більше не зможуть користуватися ним безкоштовно – вони повинні або виїхати, або домовитися з орендодавцем про оренду.
- Період користування біженцями житлом до 31.8.2024 року зараховується до 90-денного терміну. Тобто особи, які отримають тимчасовий захист після 1.6.2024 року, матимуть право на безкоштовне проживання лише протягом 90 днів.
- Гуманітарне житло розглядається як тимчасове, і особи, яким надано тимчасовий захист, повинні витратити 90 днів на пошук власного житла.
ПІДВИЩЕНА СУМА ВИТРАТ НА ЖИТЛО ТА ПРОЖИВАННЯ ДЛЯ ВРАЗЛИВИХ ОСІБ (ДІЄ З 1.1.2024 Р.)
- Станом на 01.01.2024 збільшуються прийнятні витрати на житло для НЕЗАХИЩЕНИХ ОСІБ, ЩО ЗАРЕЄСТРОВАНІ В УПРАВЛІННІ ЗАЙНЯТОСТІ – КАНДИДАТИ НА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ.
- Якщо вразлива особа проживає в зареєстрованій квартирі (реєстрація квартири та договору), сума 6000 крон входить до розрахунку допомоги як вартість житла.
- Якщо вразлива особа проживає в квартирі або, наприклад, у гуртожитку, не зареєстрованому, входить до розрахунку гуманітарної допомоги на житло як вартість житла сума 4800 крон.
- Сума витрат на житло для НЕЗАХИЩЕНИХ осіб становить 3 000 чеських крон для проживання в квартирі, яка перебуває в реєстрі, і 2 400 чеських крон на людину/місяць для проживання поза реєстром.
ДОПОМОГА У ЗВ’ЯЗКУ З МАТЕРІАЛЬНОЮ СКРУТОЮ „ВИНЯТКОВА НЕГАЙНА ДОПОМОГА“ (чешскою – MOP)
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: ВИЗНАЧЕННЯ „MOP“ Є ІНДИВІДУАЛЬНИМ, ТОМУ, БУДЬ ЛАСКА, ЗВЕРНІТЬСЯ ДО СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ З ПРИВОДУ ВАШОЇ СИТУАЦІЇ.
- MOP „одноразова виплата“ – може бути використана для сплати боргів, які виникли у вразливих людей, що проживають у житлі HUMPO.
- З’явилася можливість подати заяву на отримання MOP „інша подія„, яка може подаватися повторно і призначена для подолання „події, яку не можна було передбачити або запобігти з огляду на її масштаби, внаслідок якої особі загрожує, через брак фінансових ресурсів, зокрема втрата житла або незабезпечення основними життєвими потребами“.
- Виплати MOP не враховуються як дохід для розрахунку гуманітарної допомоги.
- Форма заявки перекладена на українську мову, але ви маєте подавати заявку на формі чеською мовою!
ІНШУ ВАЖЛИВУ ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ ОСІБ З ТИМЧАСОВИМ ЗАХИСТОМ, ЯКУ ВИ МОЖЕТЕ ЗНАЙТИ НА НАШОМУ ВЕБ-САЙТІ WWW.CENTRUMCIZINCU.CZ
- ЗМІНА АДРЕСИ ДЛЯ ОСІБ З ТИМЧАСОВИМ ЗАХИСТОМ
- РЕЄСТРАЦІЯ АВТОМОБІЛЯ З УКРАЇНСЬКИМ РЕЄСТРАЦІЙНИМ НОМЕРОМ
Bydlení si v České republice může hledat každý občan sám, případně může využít služeb organizací (např. neziskové organizace, sociální pracovíci) či realitních kanceláří. V případě, že oslovíte realitní kancelář, musíte počítat s tím, že tyto služby mají různou úroveň a jsou zpoplatněny.
Na co si dát pozor?
O jaký byt se jedná? Stanete se po nastěhování do bytu nájemcem nebo podnájemcem? Uzavíráte nájemní nebo podnájemní smlouvu?
- Nájemní smlouva – písemný dokument mezi majitelem a nájemcem, který zakládá nájem (zjednodušeně řečeno, díky tomuto dokumentu máte právo užívat byt nebo dům).
- Podnájemní smlouva – písemný dokument mezi nájemcem a podnájemcem. Jde tedy o situaci, kdy nájemce bytu/domu přenechává jeho užívání někomu třetímu – podnájemníkovi.
- Pokud dokládáte na OAMP doklad o ubytování a bydlíte v podnájmu, je potřeba kromě podnájemní smlouvy dodat také nájemní smlouvu (mezi majitelem bytu a nájemcem; aby bylo jasné, že může nájemce byt poskytnout další osobě).
Musíte zaplatit kauci/ tzv. jistina? Jedná se o poplatek, který po vás může vyžadovat nájemce, v případě, že s ním uzavíráte podnájemní smlouvu.
- Poplatek je obvykle ve výši 3 nájmů.
- Zaplacení kauce musí být písemně doložené.
- Kauce je vratná. Znamená to tedy, že v případě, že se chcete odstěhovat, musí vám být kauce vrácena. Mohou z ní být ale odečteny prokázané nedoplatky (např. za nájem, vodu, vzniklé škody v bytě…).
Za bydlení se platí pravidelně každý měsíc poplatky spojené s užíváním bytu, domu:
- Nájem,
- koncesionářské poplatky (poplatky za televizi a rádio),
- zálohy za odběr energie (elektřina, plyn),
- zálohy za služby spojené s užíváním bytu nebo domu (vodné, stočné, osvětlení společných prostor v domě, odvoz komunálního odpadu-v některých městech se neplatí, případně výtah a další zálohy).
Více informací o bydlení v České republice najdete na webu: Základní informace pro cizince-Bydlení v České republice