Hledáte si bydlení v České republice?
Bydlení si v České republice může hledat každý občan sám, případně může využít služeb organizací (např. neziskové organizace, sociální pracovíci) či realitních kanceláří. V případě, že oslovíte realitní kancelář, musíte počítat s tím, že tyto služby mají různou úroveň a jsou zpoplatněny.
Na co si dát pozor?
O jaký byt se jedná? Stanete se po nastěhování do bytu nájemcem nebo podnájemcem? Uzavíráte nájemní nebo podnájemní smlouvu?
- Nájemní smlouva – písemný dokument mezi majitelem a nájemcem, který zakládá nájem (zjednodušeně řečeno, díky tomuto dokumentu máte právo užívat byt nebo dům).
- Podnájemní smlouva – písemný dokument mezi nájemcem a podnájemcem. Jde tedy o situaci, kdy nájemce bytu/domu přenechává jeho užívání někomu třetímu – podnájemníkovi.
- Pokud dokládáte na OAMP doklad o ubytování a bydlíte v podnájmu, je potřeba kromě podnájemní smlouvy dodat také nájemní smlouvu (mezi majitelem bytu a nájemcem; aby bylo jasné, že může nájemce byt poskytnout další osobě).
Musíte zaplatit kauci/ tzv. jistina? Jedná se o poplatek, který po vás může vyžadovat nájemce, v případě, že s ním uzavíráte podnájemní smlouvu.
- Poplatek je obvykle ve výši 3 nájmů.
- Zaplacení kauce musí být písemně doložené.
- Kauce je vratná. Znamená to tedy, že v případě, že se chcete odstěhovat, musí vám být kauce vrácena. Mohou z ní být ale odečteny prokázané nedoplatky (např. za nájem, vodu, vzniklé škody v bytě…).
Za bydlení se platí pravidelně každý měsíc poplatky spojené s užíváním bytu, domu:
- Nájem,
- koncesionářské poplatky (poplatky za televizi a rádio),
- zálohy za odběr energie (elektřina, plyn),
- zálohy za služby spojené s užíváním bytu nebo domu (vodné, stočné, osvětlení společných prostor v domě, odvoz komunálního odpadu-v některých městech se neplatí, případně výtah a další zálohy).
Více informací o bydlení v České republice najdete na webu: Základní informace pro cizince-Bydlení v České republice
ARE YOU LOOKING FOR HOUSING IN THE CZECH REPUBLIC?
ТА БНЧУ-Д ОРОН БАЙР ХАЙЖ БАЙНА УУ?